International Relations Office

Opieka zdrowotna

Jeżeli jesteś posiadaczem Karty Polaka, bądź masz oficjalne zaświadczenie z Ambasady RP, potwierdzający Twoje polskie pochodzenie, to masz uprawnienia do innej procedury ubezpieczenia
w NFZ. Szczegóły otrzymasz e-mailem od BWZ oraz znajdziesz na: http://iso.uni.lodz.pl/studies-in-polish/ubezpieczenie

Jeżeli jesteś studentem spoza obszaru UE lub EEA, zakup (o ile nie posiadasz) w swoim kraju, polisę ubezpieczenia zdrowotnego ważną na terenie Polski. Zgodnie z regulacjami, obcokrajowcy (z wyjątkiem obywateli UE/EEA, których dotyczy karta EKUZ/EHIC) muszą płacić za usługi medyczne. Następnie, koszt jest zwracany przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli jednak firma ubezpieczeniowa w Twoim kraju nie obejmuje leczenia za granicą, możesz wyrobić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ), adres: ul. Targowa 35. W celu zawarcia dobrowolnej umowy z NFZ i opłacenia comiesięcznych składek zdrowotnych musisz przedstawić:

  • Paszport;
  • Aktualne zaświadczenie o statusie studenta z Dziekanatu;
  • Zaświadczenie o zameldowaniu; najpierw musisz odebrać z recepcji swojego Akademika zaświadczenie o zamieszkaniu/umowa najmu mieszkania, a następnie musisz dokonać zameldowania, osobiście w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110 (wejście od pasażu Schillera).

Miesięczna składka ubezpieczeniowa wynosi ok. 55 zł (PLN 55). Musisz udać się osobiście do NFZ i zawrzeć umowę w celu opłacenia comiesięcznych składek. Prosimy pamiętać o opłacaniu składek w terminie. Kiedy już uzyskasz ubezpieczenie w NFZ, możesz korzystać z darmowej pomocy medycznej w poradniach i ośrodkach zdrowia mających umowę z NFZ. Przed wizytą u lekarza, przedstaw dowód ubezpieczenia i legitymację studencką.

 

„Muszę iść do lekarza – gdzie mam się zgłosić?”

Są dwie możliwości, które odnoszą się do większości studentów:

  • Masz kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) lub ubezpieczenie w NFZ: idź do przychodni lekarskiej, która ma znak „NFZ” przy wejściu i wypełnij deklarację (dostępna w recepcji). Żeby umówić się na wizytę u lekarza, skontaktuj się z recepcją (możesz spróbować telefonicznie). Z kartą EKUZ lub ubezpieczeniem w NFZ wizyta oraz większość badań zleconych przez lekarza są darmowe. PORADA: szukając adresu najbliższej przychodni lekarskiej, wpisz w google następujące słowa: Łódź, przychodnia, POZ, wizyta u lekarza, NFZ.
  • Masz prywatne ubezpieczenie: najpierw zadzwoń do firmy, w której masz ubezpieczenie i powiedz, że potrzebujesz iść do lekarza. Firma powinna podać Ci adres przychodni lekarskiej, do której możesz się udać. Pamiętaj, że w większości przypadków trzeba zapłacić za wizytę, a koszt zostanie zwrócony przez firmę ubezpieczeniową, ale przeczytaj uważnie umowę ubezpieczenia żeby wiedzieć jakie świadczenia (np. wizyta, badanie etc.) są refundowane.

 

Szpital im. N. Barlickiego

ul. Kopcińskiego 22, Łódź

Tel: +48 42 677 66 00

Pamiętaj, że szpital udziela pomocy tylko w nagłych przypadkach. W mniej poważnych sprawach, zwykłych chorobach należy korzystać z pomocy lekarza w przychodni (placówka medyczna, która nie jest szpitalem).

 

Całodobowa pomoc medyczna w nagłych przypadkach (Pogotowie  Ratunkowe)  dostępna jest na ul. Sienkiewicza 137/141 (blisko Galerii Łódzkiej). Można skorzystać z ich pomocy w nagłych, zagrażających życiu sytuacjach, lub gdy inna pomoc medyczna nie jest dostępna.

 

Wsparcie psychologiczne

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Uzależnień UŁ oferuje studentom indywidualne konsultacje psychologiczne. Każdy student potrzebujący tej formy pomocy może zgłosić się do psychologa, który w ramach swoich działań udziela wsparcia psychologicznego, a także prowadzi m. in. terapię indywidualną. Porady udzielane są bezpłatnie.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z pomocy psychologa proszone są o wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 42 235 01 71.
Adres biura: ul. Rodzeństwa Fibaków 3 (VII Dom Studenta UŁ).

 

Jeśli chcesz iść do lekarza prywatnego, listę specjalistów lub przychodni znajdziesz w lokalnej gazecie lub po prostu w internecie. W większości przypadków wizyta kosztuje około 90 zł.

Lekarstwa (również te przepisane przez lekarza) kupisz w aptece. Na osiedlu apteka znajduje się na ul. Tamka 3 (blisko akademika nr 10).


WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann