International Relations Office

FAQ

Frequently Asked Questions – Najczęściej zadawane pytania

W razie wątpliwości, prosimy o kontakt z Biurem Współpracy z Zagranicą. Wszyscy cudzoziemcy muszą zgłosic sie do naszego biura.

1. Mam pochodzenie polskie ale nie posiadam Karty Polaka, czy muszę płacić za studia?

– Jeśli masz pochodzenie polskie, możesz podjąć studia stacjonarne w języku polskim bez ponoszenia opłat. Prosimy jedynie pamiętać o dołączenie do dokumentów odpowiedniego świadectwa, które to poświadcza.

2. Co to jest System IRK?

– Internetowa Rejestracja Kandydatów. Jest to specjalny system, w którym kandydaci którzy mogą studiować na warunkach jak obywatele Polscy, logują się by wziąć udział w kwalifikacji na kierunki studiów. Zaakceptowani są ci, którzy przejdą rekrutację internetową. Cudzoziemcy, którzy nie posiadają polskiej matury zobowiązani są prosić Dziekana Wydziału na który się wybiera o przeliczenie ocen, aby mogli wziąć udział w rekrutacji.

3. Dostanę Kartę Polaka ale dopiero za 2 lub więcej miesięcy. Czy mogę rekrutować się jak obywatel polski w systemie IRK?

– Nie. Aby przejść przez rekrutację internetową musisz posiadać Kartę Polaka lub spełniać jeden z warunków uprawniających Ciebie do studiowania jak obywatel Polski. W wyjątkowych sytuacjach, kandydat może ubiegać się o zwolnienie z opłat za zgodą Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

4. Chcę studiować kierunek, na którym wymagany jest na maturze język polski. Ja go nie mam, ale mam świadectwo ze szkoły polskiej. Czy to wystarczy?

Niestety, aby wziąć udział w rekrutacji IRK na kierunek gdzie językiem wymaganym jest polski na maturze, to ocena z języka polskiego powinna być na maturze. Inne świadectwa nie są odpowiednie.

5. Mam Kartę Polaka. Czy mimo to muszę dostarczyć certyfikat językowy?

Tak. We wszystkich przypadkach certyfikat znajomości języka wykładowego jest wymagany. Wyjątkiem jest ukończenie szkoły z polskim językiem wykładowym w kraju zamieszkania lub uzyskanie matury w Polsce.

6. Czy mogę legalnie pracować w Polsce jako student?

Tak, jako student studiów stacjonarnych możesz podjąć pracę. Nie potrzeba żadnych dodatkowych zezwoleń na pracę w przypadku  studentów  stacjonarnych studiów dziennych (w tym studiów doktoranckich) w Polsce. (Dz.U. rok 2015, poz. 588 -ustęp 1 (10)).

7. Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące pracy (godziny pracy, itp.)?

Nie. Jeśli zdołasz dopasować godziny pracy do godzin zajęć, to możesz pracować w takim samym wymiarze godzinowym jak standardowy pracownik:  czyli do 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.  Jednakże studia mogą być dość wymagające, więc odradzamy podejmowanie pracy w pełnym wymiarze czasu, na pierwszym roku studiów.

8. Jak mogę zapłacić za opłatę rekrutacyjną?

Osoba na studia płatne: po pozytywnym przejściu pierwszego etapu, otrzymasz numer konta bankowego, na który należy wpłacić opłatę rekrutacyjną.

Osoba z Kartą Polaka: opłata rekrutacyjna powinna być zapłacona zgodnie z terminarzem rekrutacji na indywidualne konto kandydata, które można otrzymać w systemie rekrutacyjnym.

9. Czy muszę uiścić opłatę rekrutacyjną dla każdego wybranego programu studiów na platformie?

Osoba na studia płatne: nie. Płacisz tylko jednorazową opłatę rekrutacyjną na poczet programu, na który zostaniesz zaakceptowany.

Osoba z Kartą Polaka: tak. Opłata rekrutacyjna powinna być zapłacona za każdy wybrany kierunek studiów.

10. Czy jest możliwe, aby opłacić czesne (2.500 EUR) w późniejszym terminie? Na przykład w sierpniu?

Tak, można dokonać wpłaty w sierpniu jeśli jest się mieszkańcem Europy. Wrzesień w niektórych przypadkach może okazać się za późno, ponieważ najpierw musimy potwierdzić dokonanie wpłaty w księgowości, następnie wysłać dokument o przyjęciu na studia, a kandydat dopiero wtedy ubiega się o wizę. Prosimy wziąć pod uwag te okoliczności.

11. Czy otrzymam zwrot opłaty rekrutacyjnej jeśli nie dostanę wizy?

Niestety nie. Opłata ta jest bezzwrotna.

12. Czy mogę wnieść opłatę rekrutacyjną z rachunku bankowego mojego kolegi?

Tak, pod warunkiem, że tytuł płatności będzie zawierał Twoje imię i nazwisko oraz wybrany kierunek studiów.

13. Właśnie dokonałem opłaty rekrutacyjnej i czesnego oraz przesłałem dowód wpłaty. Kiedy mogę się spodziewać wysłania dokumentu o przyjęciu na studia? 

Wystawimy go jak tylko potwierdzimy otrzymanie wpłaty w naszej księgowości. Może to zająć  trochę czasu, stąd Decyzja może zostać wydana w ciągu tygodnia do 10 dni. Prosimy poczekać na wiadomość.

14. Otrzymałem informację, że wpłynęło 89 EURO zamiast 100 EURO. Nie sądzę, że to moja wina, gdyż wpłaciłem całość jak widać na dowodzie wpłaty – co mogę zrobić, aby to uzupełnić?

Zdarza się, że na nasze konto trafia mniejsza kwota pieniędzy niż kandydat sądził, co wynika z opłat bankowych za transfer pieniędzy. W takich przypadkach, prosimy kandydata o przesłanie brakującej kwoty aby otrzymać całość. Jest to wyjście z sytuacji, jednakże prosimy zauważyć że ponownie  musimy czekać na potwierdzenie wpłaty, co może potrwać kolejny tydzień. Prosimy upewnić się w banku, że sytuacja się nie powtórzy.

15. Jak mogę wysłać ankietę osobową i inne dokumenty?

Jedynym sposobem dla osób na studia płatne jest przesłać te dokumenty za pomocą platformy Admission IRK.  Osoby z Kartą Polaka mogą wysyłać je za pośrednictwem poczty tradycyjnej, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

16. Mam pytanie dotyczące listu motywacyjnego.. Czy muszę napisać swoje nazwisko i wszystko o mnie oraz dlaczego chcę studiować na uczelni?

Tak, jest to wskazane. Większość wydziałów wymaga listu motywacyjnego do podjęcia wstępnej decyzji.

17. Ubiegam się o przyjęcie na studia magisterskie i wysłałem już dyplom ukończenia studiów licencjackich z wykazem ocen. Czy muszę także przesłać skan ukończenia szkoły średniej?

Tak, ponieważ jest to ogólne rozporządzenie Uniwersytetu Łódzkiego.

18. Nie mogę przesłać skanu mojego paszportu, ponieważ mój dokument jest obecnie wyrabiany w biurze paszportowym. Czy mogę rozpocząć aplikację z przesyłając pozostałe dokumenty, czy musze czekać na wydanie paszportu?

Można rozpocząć proces rekrutacyjny bez paszportu, jednakże nie wystawimy Wstępnej Decyzji Przyjęcia bez danych paszportowych. Poprosimy o ich przesłanie w połowie lipca najpóźniej.

19. Co się stanie jeśli dokonam opłaty za 1 rok akademicki , ale nie otrzymam wizy z Ambasady RP?

Jeśli dokonasz opłaty rekrutacyjnej i czesnego za pierwszy rok studiów, a następnie nie otrzymasz wizy do Polski, opłata czesnego zostanie Ci zwrócona.

20. Kto dokonuje wstępnej decyzji, że mogę przejść do etapu drugiego rekrutacji?

Twoje oceny i zgłoszenie są oceniane przez pracowników Wydziału. Decyzja zależy od twoich  wyników i dokumentów.  Weryfikacja trwa zazwyczaj do dwóch tygodni. W niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej niż 2 tygodnie.

21. Jestem obywatelem kraju UE / EFTA (lub jestem posiadaczem Karty Polaka). Ile wynosi moja opłata rekrutacyjna?

Twoja opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł, i jest opłacana w walucie PLN. Opłata jest bezzwrotna.  Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego dostępne są pod adresem: https://rekrutacja.uni.lodz.pl/

22. Kiedy muszę zapłacić za mój pokój w akademiku?

Wymagane jest zapłacić za zakwaterowanie wkrótce po przyjeździe do Łodzi (koszt wynosi ok. 110 EURO za osobę miesięcznie w standardowym pokoju dla 2 studentów). Należy pamiętać, że pobierana jest także jednorazowa kaucja wpłacana po przyjeździe, która jest zwracana na koniec roku akademickiego (pod warunkiem opuszczenia pokoju w dobrym stanie). Kaucja wynosi ok. 175 EURO. Musisz dokonać pierwszej opłaty za zakwaterowanie  i kaucji do końca pierwszego tygodnia pobytu. Uczenia nie dysponuje pokojami jednoosobowymi.

Najczęściej zadawane pytaniaIR

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann